Merlyn
Arian
huvikool-intro.jpg

 

 15.-16. oktoobrini toimuvad jälle Kuressaare Animapäevad!


TÖÖTOAD! NÄITUS! FILMID!

Nukufilmi Lastestuudio koos Kuressaare Ametikooliga toovad juba neljandat korda Kuressaarde Animapäevad, mille jooksul saab animatsiooniga tutvust teha nii ekraani ees kui taga. Sel aastal pühendame ka meie Animapäevad merele ning festivali alateemaks on "Mere lood".

Läbi eesti animafilmide ajaloo aastast 1957 on meri olnud paljude filmide lahutamatu sisuline ja tehniline osa. Filmide stsenaristide ja rezhissööride jaoks on meri olnud hingestatavates lugudes erinevates sisulistes rollides: vääramatu jõud, õpetaja ja Looja. 

Filmikunstnike jaoks on olnud mere kujutamine suur väljakutse, sest nukufilmides on vee ja vedeliku loomine kõige raskem element. Vaataja jaoks on vedelikul kindel ja konkreetne iseloom, mille erinevates tehnikates taasloomine vaataja jaoks animafilmides nõuab autoritelt head materjali ja merele iseloomulike liikumiste tundma õppimist ning teostamist filmi vahenditega. Sellegipoolest tajume selles animeeritud maailmas, et animafilmi meri on justkui päris meri. Millest see tuleb ja mis on selle fenomen?

Kuressaare Animapäevadel mõtleme animatsiooni töötubades mere kui keskkonna ja kaaslase peale meisterdades merega seotud tegelasi ja olendeid. Vaatleme kuidas on kujutatud merd Eesti animakunsti ajaloos ning uurime kuidas siis ikkagi õige tõetruult vedelikku filmiekraanil luua ja liikuma panna.

Kogu Animapäevade programm on huvilistele TASUTA.
Animapäevi aitavad läbi viia Eesti Kultuurkapital ja Priit Pärna Animafilmifestival.

 

ANIMAPÄEVADE KAVA:

15. oktoober, laupäev

10.00 – 12.30 Nukumeisterdamise töötuba LASTELE, Kuressaare Ametikooli Disainimajakas


Töötuppa ootame lapsi alates vanusest 7. Töötoas sukeldume mereelukate ja lugude maailma ning loome meisterdame lihtsamates tehnikates iseenda merega seotud tegelased.  Peale selle paneme tegelased ka elama ning teema valmis väiksed multfilmid. Töötuba viivad läbi Nukufilmi Lastestuudio juhendajad Sondra Lampmann ja Erik Alunurm.

Kõik animatöötoas valminud lühifilmid osalevad ka Priit Pärna animafestivali lastefilmide konkursil. Välja antakse Grand Prix ning palju eriauhindu. Konkursitulemused tehakse teatavaks festivali galal, laupäeval 29. oktoobril 2016 Tapa Kultuurikojas. Töötuppa registreerimiseks täida ankeet siin. 

 

13.00 - 16.00 ÕPETAJATE animatsiooni täiendkoolitus, Kuressaare Ametikooli Disainimajakas


Õpetajate aniamtsioonikoolitus on Kuressaare Animapäevade traditsiooniline osa ja omal ajal tõukekski Animapäevade sündimisel. Seekord kutsume kõiki õpetajaid täiendama enda oskusi nukumeisterdamise alal. Töötuba toimub kahel päeval ja selle aja jooksul õpime nukule karkassi ehitama, liha luudele panema ning iseloomu andma. Kindlasti animeerime nukule ka hetkeks hinge sisse. Töötoa eesmärgiks on rikastada õpetajate teadmisi ja oskusi animatsioonis uue külje alt, et saaks neid omakorda oma õpialstele edasi jagada.

Töötuba viivad läbi Nukufilmi Lastestuudio juhendajad Sondra Lampmann ja Erik Alunurm ning laupäeval ka külaline Norrast - Andres Mänd. Andres Mänd on Volda Ülikooli animatsiooni osakonna juhataja ning sel aastal on meil au teda võõrustada.

Töötuppa registreerimiseks täida ankeet siin.


13.00 – 14.10 PPAFF esitleb: Monstrinha filmiprogramm mudilastele / “Euroopa laste 3-6 programm”, Kuressaare kultuurikeskus 


Ootame mudialasi koos perega kinno! Võtame ette retke teise merelinna Lissaboni lastefilmide festivalile Monstrinha, mille programmi valitud filme näeme siinsamas Kuressaares. Kavas on filmid nii USAst, Horvaatiast, Venemaalt, Lätist, Saksamaalt, Pranstusmaalt ja mujalt. Filmide loetelu ja lühikokkuvõtted nähtavad siin. Filmid sobivad 3-6 aastastele lastele.Filmid jõuavad Kuressare Animapäevadele Priit Pärna Animafilmifestivali toel.

17.00 - 17.30 Näituse "Mulje ja metafoor. Meri Eesti animafilmides" avamine, Kuressaare Ametikooli Disainimajakas 


„Vett ja tuld on nukufilmis võimatu animeerida!“ keeldus ettepanekust Nõukogude Liidus Moskvas Sojuzmultfilmis töötav kuulus animaator 1957. aastal, kui eesti nukufilmi traditsiooni üks rajajaid Elbert Tuganov tahtis teda kutsuda eesti esimese nukufilmi „Peetrikese unenägu“ (1958) tegelastele elu andma.

Elbert Tuganov ei jätnud oma jonni ning vaatamata ebaõnnestumise ohule ja hoiatustele hakkas ise stuudiosse püstipandud maailma elustama! Ja nii on tänaseks päevaks pea 60 aastat edukalt tehtud. Ja juurde on tulnud uusi lavastajaid, animaatoreid, kunstnikke, operaatoreid, nukkude ja dekarotsioonide ehitajaid – kes on loonud kõikvõimalikul kujul ja kõikvõimalikest materjalidest vett ja tuld! Ja see ongi maagia, mis vaid animafilmi vahendusel saab sündida!

Penoplast, toidukile, juuksegeel, pleksiklaas, plastiliin, kangas, valgus, liikumine, paber ja pliiats ning kõiksugu muust pealtnäha elutust materjalist suudavad nad võluda vaataja silmadesse ja hinge – elusat vett ja suurt merd! Nii nagu kinolinal esitatav lugu seda vajab – vahel rahutu tormilaintes mäslev või õhtuses tuulevaikuses peegelsile veepind. Kuid meri ei ole animafilmis nagu luuletusteski alati vaid pelgalt vesi või meri – vahel on tal tegelasena hoopis laiem tähendus! See sõltub jutustaja ja vaataja nutikusest, millise tähenduse ta merele annab ja mida ta seal näeb? Ühe võimaliku näitena - Meri Priit Pärna joonisfilmis „Aeg maha“(1978)  erineb oluliselt Rao Heidmetsa merest „Pärlimees“ (2006) - ja ometi on neil mõlemal oluline roll metafoorina loo edasiandmisel.

Filmis on oluline valgus ja liikumine, kuid harva näeb vaataja üksikut kaadrit filmist – milles aeg on seiskunud. Näituse külastajal on harukordne võimalus vaadelda lähemalt neid üksikuid kaadrikuid eesti animafilmidest, mis on valminud Nukufilmi ja Joonifilmi stuudiotes ajavahemikul 1957- 2015 [1]. Ning uurida lähemalt, kuidas ja mida on filmiloojad kasutanud, et tekitada meis vaatajatena mulje merest, mis lauludes on küll hülgehall – aga animafilmides omab lõputult erinevaid värve ja võimalusi erinevate mõtete ja emotsioonide edastamiseks.

Kõik justkui sõltub filmilooja ning vaataja koostööst ja miski pole võimatu! Proovige ise järele!

Täname näituse koostamisel lahke abi eest Nukufilmi, Eesti Joonisfilmi, Tallinnfilmi, Kuressaare Ametikooli, Tõnu Talivee.

Näitus avatakse Kuressaare IV Animapäevadel ja jääb avatuks Kuressaare Ametikooli 2017. jaanuari lõpuni. Näituse kuraatoriks on animafilmi režissöör Mait Laas.

[1](1957-1992 on küll Tallinnfilmi stuudio periood, mil Nukufilm ja Joonisfilm olid suure stuudio osakonnad). 


18.00 - 19.30 Heiki Lutsu autoriõhtu: 3D mere töötuba kõigile, Kuressaare Ametikooli Disainimajakas 


Seekordseks külaliseks on Heiki Luts Frost FX stuudiost, mis spetsialiseerub 3D animatsioonile ja visuaalsete efektide loomisele. Sealjuures on nende üheks spetsialiteediks just vedelike kujutamine. Tegemist on praktilise 3D animatsiooni töötoaga, kus Heiki Luts tutvustab vedelike loomise põhimõtteid. Praktilisse 3D töötuppa on oodatud Ametikooli disainiõpilased, aga ka teised huvilised. Töötoas tegeletakse vedelike, sh mere loomise põhimõtetega.

20.00-21.30 PPAFF esitleb: Slovakkia filmiprogramm (16+), Kuressaare kultuurikeskus 

 Ehkki juba enne 1960ndaid tehti Slovakkias filme, asutati 1965. aastal Animatsiooni Grupp ning seda võiks tinglikult pidada ka Slovakkia professionaalse animatsiooni algusajaks. ’70. ja ‘80ndatel aastatel toimusid suured muutused kultuurimaastikul – hakati normima, rakendati ranget tsensuuri ja ideoloogiat. Animaatorid hakkasid keskenduma rohkem lastefilmidele ja muuhulgas ka rahvapärimusele. ‘80ndad oli uute akadeemilise haridusega animaatorite ja ka vanade, kogemustega tegijate aeg, kus aina rohkem hakati tegema ka animatsioone täiskasvanutele. Eelmise sajandi viimased kümnendid ja kaasaaegne animatsioon Slovakkias on võtnud, nagu ka mujal maailmas, modernsema suuna, raskem on vahet teha, kust animatsioon tegelikult pärit on, nii on sel rohkem võimalust levida maailma erinevatel festivalidel ja jõuda rohkemate vaatajate ette. Noortele näitamegi Slovakkia vanema aja ja täiskasvanutele uuema aja animatsioone.

Filmid jõuavad Kuressare Animapäevadele Priit Pärna Animafilmifestivali toel.

NB! Filmiprogramm sobib vaatamiseks alates 16-aastastele.


16. oktoober, pühapäev

10.00 - 12.30 Nukumeistedamise koolitus NOORTELE, Kuressaare Ametikooli Disainimajakas

 
Töötoas õpime kuidas meisterdada lihtsate vahenditega nukke, mida hiljem nukufilmis kasutada. Nukkeude meisterdamisel on inspiratsiooniks nii igapäevased kui müstilised mereelukad, mere kallastel ootavad olendid kui merega rinda pistvad tegelased. Kindlasti puhume nukkudele ka elu sisse ja valmivad lühikesed animeeritud filmiklipid. Töötuba viivad läbi Nukufilmi Lastestuudio juhendajad Sondra Lampmann ja Erik Alunurm.

Töötuppa registreerimiseks täida ankeet siin. 

13.00 - 16.00 ÕPETAJATE animatsiooni täiendkoolitus, Kuressaare Ametikooli Disainimajakas

 

Seekord kutsume kõiki õpetajaid täiendama enda oskusi nukumeisterdamise alal. Töötuba toimub kahel päeval ja selle aja jooksul õpime nukule karkassi ehitama, liha luudele panema ning iseloomu andma. Kindlasti animeerime nukule ka hetkeks hinge sisse. Töötoa eesmärgiks on rikastada õpetajate teadmisi ja oskusi animatsioonis uue külje alt, et saaks neid omakorda oma õpialstele edasi jagada. Töötuppa registreerimiseks täida ankeet siin. 


12.00 - 13.10 PPAFF esitleb: Monstrinha lastefilmide programm / “Euroopa laste 7+ programm”, Kuressaare kultuurikeskus

 
Kavas on Monstrinha lastefilmide festivali programm, kus näeb viimaste aastate lastefilme mitmelt maalt: Brasiiliast, Taanist, Hollandist, Prantusmaalt ja kust veel!

15.00 - 16.45 Filmiprogramm "Mere mitu nägu" ja Animapäevade lõpetamine, Kuressaare kultuurikeskus


Animapäevadele paneb punkti valik Eesti animafilmidest, kus on kujutatud merd või kus meri võtab vahel lausa tegelase rolli. Nii mõnigi kaader näituselt "Mulje ja metafoor. Meri Eesti animafilmides" taaselustub jälle ekraanil. Tule loe kokku mitu nägu on nendes filmides merele antud. Teeme kummarduse Eesti animafilmikunstile ja meie kaaslasele merele.

Bermuda (1998), rež. Ülo Pikkov
Kunksmoor ja Kapten trumm (1978), rež. Heino Pars
Verine John (1974), rež. Elbert Tuganov
Nõiutud Saar (1985), rež. Riho Unt, Hardi Volmer
Aeg maha (1984), rež. Priit Pärn
Sprott võtmas päikest (1992), rež. Mati Kütt


TÖÖTUBADESSE REGISTREERIMISEKS täida ankeet siin


Kõik töötoad ja koolitused toimuvad Kuressaare Ametikooli Disainimajakas, Kohtu 20.
Filmiprogrammide näitamine toimub Kuressaare kultuurikeskuses, Tallinna 6. 

Täname Eesti Kultuurkapitali, Kuressaare Ametikooli ja Ametikooli vabatahtlikke, Priit Pärna Animafilmifestivali ja Indrek Jurtsenko, Kuressaare Kultuurivara, Hotell Mardi, Eesti Joonisfilmi, Nukufilmi, Talinnfilmi, Tõnu Talivee, Saarte Hääl.

 

Lisainfo See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Jaga